#deletefacebook

Hříchy milované sítě
Nutno podotknout, že poslední aféra, kdy společnost Cambridge Analytica využila osobní údaje uživatelů této sociální sítě k cílené volební masáži Donalda Trumpa, není prvním pochybením. Už v minulosti docházelo k mnoha kontroverzím, od ne úplně průhledného hromadění údajů o uživatelích a jejich zabezpečení, přes přílišnou benevolenci k nevhodnému chování uživatelů, až k toleranci šíření zavádějících nebo dokonce mylných informací. Nikdy ale nedošlo k takovým důsledkům jako nyní.
koule na nohu
Stínání hlav
Je třeba si uvědomit, že ve chvíli, kdy se Facebook stal bezprecedentně využívanou službou, stal se také vděčným tématem médií. I ta mají vliv na to, do jakých rozměrů právě probíhající kauza dorostla. Zatímco běžný uživatel se v celé kauze teprve rozkoukával, komentátoři už volali po dramatických změnách celé platformy a stínání vysoce postavených hlav.
Důsledkem byla rezignace šéfa bezpečnosti firmy a strmý pokles jejích akcií. Co ale přidělalo jejím představitelům nejvíce vrásek je způsob, jak se k této otázce postavily některé další významné osobnosti internetu.
Štěbetání
Kampaň #deletefacebook vznikla na Twitteru, kde také aktuálně nabírá podporovatele. Po konci slavné sociální sítě poprvé zvolal spoluzakladatel WhatsApp – služby, kterou před čtyřmi lety koupil právě Facebook. Skutečné haló ale nastalo až ve chvíli, kdy na jeho příspěvek zareagoval Elon Musk a smazal profily svých „vlajkových lodí“, firem Tesla a SpaceX. Obě stránky měly necelé 3 miliony sledujících a patřily mezi ty vlivné. Následně Musk zrušil také svůj osobní účet.
Fakt, že šlo spíš o spontánní rozhodnutí než promyšlený tah, na celé věci nic nemění.
palec nahoru i dolů
Co na to šéf?
Sám Mark Zuckerberg vnímá problémy, které současně trápí jeho firmu, jako ztrátu důvěry uživatelů, za které on a jeho lidé nesou odpovědnost. Současně ale dodává, že podle jeho názoru není masové odcházení z této sociální sítě na pořadu dne, byť si je vědom toho, že se její uživatelé nemusí cítit právě příjemně. Jako velké osobní selhání označil tuto chybu i v senátu.
Jak moc celá kauza „vybublá“ je prozatím ve hvězdách, už teď je ale jasné, že nejznámější sociální síť utržila citelnou ránu. Lze se však domnívat, že soumrak této modly se konat nebude. Na to má tato sociální síť až moc „naučených“ uživatelů a dlouhé prsty, které sahají předaleko za hranice jejího písečku.