Výbojka a její mnohostranné uplatnění

Výbojka je zpravidla uzavřená trubice, která je naplněná směsí různých par i plynů. Záleží na konkrétním typu. Do této trubice z vnějšího prostředí zasahují dvě či více elektrod. Ty umožňují zavedení elektrického proudu do plynové náplně. Hlavní využití spočívá v přeměně elektrické energie na světlo. Dle tlaku plynové náplně se výbojka dělí na vysokotlaké a nízkotlaké. Mezi vysokotlaké náleží sodíkové, halogenidové apod.
 
Mezi výbojky se zpravidla řadí i tzv. obloukové lampy. Těleso osvětlovacích výbojek je nejčastěji umístěno v baňce. Buď je čiré nebo je pokryté luminoforem. Baňka je plněna inertní atmosférou či je vakuovaná pro snížení tepelné ztráty.
osvětlení budovy
 
Hlavní využití
 
Podstatné je, zvolit kvalitní produkt. V takovém případě vám výbojka prokáže náležitou službu. Sortiment zahrnuje výrobky od renomovaných značek, které vynikají právě vysokou kvalitou a maximální spolehlivostí. Jedná se o ověřené značky, které lze pořídit kdekoliv ve světě.
 
V nabídce rozsáhlého sortimentu jsou výbojky halogenidové i sodíkové. Široká nabídka tak uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka. V případě, že si nebudete vědět rady, lze pochopitelně využít pomoci. Stačí kontaktovat prodejce.
 
Uplatnění výbojek je vskutku pestré. Používají je i umělci v rámci různého účelu, nejčastěji se tak jedná v rámci využití jako blesk fotoaparátu. Ale je možné použití i coby intenzivní světlo v zářivkách či neonových nápisech.
fialová lampička
 
Usměrňovací typ výbojky
 
Kromě výbojek, které jsou výhradně určené jako osvětlovací, existují výbojky usměrňovací. Jak už z názvu vyplývá, tyto jsou určeny k usměrňování střídavého proudu. V tomto případě se jedná o skleněnou baňku. Jestliže se jedná o větší výbojky, tak místo skleněné banky jde o kovovou komoru. Vyplněné jsou inertním plynem či s případnou příměsí par kovového prvku, ve které je izolovaně umístěná žhavá katoda a studená anoda.
 
Tento druh se ve značné míře užíval v průmyslu. Bylo tomu tak před hromadným nástupem výkonových polovodičů. Usměrňovací typ výbojek se především plnil čistými parami rtuti pro vyšší napětí. Oproti tomu pro nízké napětí byl plněn argonem.